Protest na rzecz #WorldAgainstRacism #ŚwiatPrzeciwkoRasizmowi

KOMUNIKAT PRASOWY… do natychmiastowego rozpowszechnienia

Poniedziałek, 17 stycznia

PROTEST NA RZECZ
#WorldAgainstRacism #ŚwiatPrzeciwkoRasizmowi #NIErasizmowiNIEfaszyzmowi

19/03/2022

W sobotę, 19 marca 2022 r. Świat Przeciwko Rasizmowi i Faszyzmowi – międzynarodowa koordynacja ruchów antyrasistowskich – zbierze się w ONZ-owskim Dniu Przeciwko Rasizmowi, aby w globalnym dniu akcji przeciwstawić się wszelkim formom rasizmu i faszyzmu.

W Polsce również odbędą się demonstracje w Warszawie i w innych miastach koordynowane przez koalicję Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi. ZPR łączy grupy współpracujące z uchodźcami i migrantami, organizacje wyznaniowe i polityczne, ugrupowania LGBT+, osoby działające w ruchach antyfaszystowskim, związkowym, studenckim. Warto już dziś zanotować sobie termin – sobota, 19 marca! Więcej informacji niebawem.

Do tej pory 17 krajów poparło wezwanie do akcji zaplanowanych na ten dzień, kolejne ruchy będą się do nich przyłączać.

17 stycznia ruchy antyrasistowskie z różnych krajów ogłosiły wspólne oświadczenie, w którym wzywają do podjęcia działań w dniu 19 marca:

Ruchy, które dotychczas podpisały apel

CYTATY Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA

Weyman Bennett, współprzewodniczący Postaw Się Rasizmowi (Wielka Brytania):

„Na całym świecie wzrost rasistowskiego populizmu i jego interakcja ze skrajną prawicą i faszyzmem stanowi zaostrzający się problem, z którym, w 2022 roku, mierzymy się jako antyrasiści w naszych krajach w taki czy inny sposób. Pośród kryzysu ekologicznego, ekonomicznego i pandemicznego widzimy, jak rządy i siły rasistowskie, skrajnie prawicowe i faszystowskie wykorzystują rasizm do dzielenia ludzi i odwracania naszej wagi od tych, których należy winić.

19 marca musimy powstać i przemaszerować razem w naszych dziesiątkach tysięcy – Black Lives Matter – i musimy budować masowe ruchy antyrasistowskie oparte na jedności czarnych i białych, aby pokonać zagrożenie rasistowskiego podziału”.

Z Norwegii: „Widzimy niebezpieczeństwo ze strony organizacji prawicowych i ich obecność na ulicach, gdzie próbują mieszać się z demonstrantami antyszczepionkowymi. Mamy też rodziny rozerwane przez nieludzką politykę dotyczącą uchodźctwa i obywatelstwa, nawet po tym, jak doszło do zmiany rządu. Dlatego właśnie będziemy protestować 19 marca!”.

6000sardynek (Włochy): „19 marca 2022 roku, ruch 6000sardynek weźmie udział w marszu ze Światem Przeciwko Rasizmowi i Faszyzmowi.  Pamiętamy i jesteśmy zainspirowani słowami Davida Sassoli, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który odszedł od nas 11 stycznia: „Migracja uczyniła nasze społeczeństwa bogatszymi. Ukształtowała naszą kulturę, języki i doprowadziła do powstania milionów nowych przyjaźni i związków.”

Musimy odeprzeć skrajną prawicę, gdy próbuje odczłowieczyć tych, którzy szukają lepszego życia dla swoich rodzin”.

Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi i Dyskryminacji (Dania): „19 marca zmobilizujemy się przeciwko wszelkim formom rasizmu i dyskryminacji oraz pokażemy, że uchodźcy są mile widziani. Życie syryjskich uchodźców jest zagrożone, ponieważ coraz więcej Syryjczyków traci prawo do życia w Danii. Odkąd przybyli w 2015 roku, pracowali i kształcili siebie i swoje dzieci, ale teraz są wysyłani do obozów zatrzymania, jeśli nie wrócą dobrowolnie.

Rasizm i dyskryminacja stały się głównym nurtem, a to otwiera drzwi dla radykalnej prawicy i faszyzmu”.

Martin Šaffek (Republika Czeska): „Przeciwstawić się wszelkim formom rasizmu i faszyzmu oznacza być człowiekiem. Chcemy pokazać, że nawet w takim kraju, jak Czechy, w którym nie ma lewicy parlamentarnej, ludzie mogą okazać solidarność z uchodźcami na ulicach”.

Christine Buchholz, Powstań Przeciw Rasizmowi (Niemcy): „Chcemy również powiązać walki z rasizmem z walką z faszyzmem. Ponieważ partie i organizacje skrajnie prawicowe stanowią w wielu krajach poważne zagrożenie.

W Niemczech nasz protest 19 marca skierowany jest więc także przeciwko AfD. Jest ona parlamentarnym ramieniem prawicowego i rasistowskiego terroru. Od początku pandemii AfD próbuje rosnąć poprzez mobilizacje negacjonistów koronawirusa i działaczy antyszczepionkowych”.

Petros Constantinou, KEERFA [Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi i Zagrożeniu Faszystowskiemu] (Grecja): „19 marca zmobilizujemy się, aby nie dopuścić do tego, by Morze Egejskie dalej było cmentarzyskiem uchodźców, matek i niemowląt oraz zażądamy zamknięcia obozów koncentracyjnych. Mówimy: otwórzcie granice dla uchodźców! Ta walka może powstrzymać faszystowskie zagrożenie”.

Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi (Polska): „Brutalne traktowanie osób ubiegających się o azyl na granicy polsko-białoruskiej doprowadziło już do śmierci wielu osób. Rządy współpracują ze sobą w wojnie z uchodźcami. Faszyści są traktowani jak szanowani politycy. Musimy to wszystko powstrzymać. Dlatego tak ważny jest globalny sprzeciw wobec rasizmu. W Polsce będziemy organizować demonstracje 19 marca razem z naszymi siostrami i braćmi w innych krajach. Nasza siła jest w naszej solidarności! Uchodźcy są mile widziani – wpuśćcie ich!”.

Platforma Stop Rasizmowi (Holandia): „13 marca Platforma Stop Rasizmowi wyjdzie na ulice w różnych miastach Holandii. W następnym tygodniu planowane są wybory samorządowe. Neofaszystowska partia Forum voor Democratie weźmie udział w tych wyborach w 50 miastach. Budujemy sieci antyrasistowskie i antyfaszystowskie w tak wielu miastach, jak to tylko możliwe. Mówimy “nie” dla faszyzmu i rasizmu! Otwórzcie granice!”.

Jedność Przeciw Faszyzmowi i Rasizmowi Katalonia:

„W państwie hiszpańskim możemy zaobserwować zagrożenia, jakie niesie ze sobą wzrost wyborczy skrajnie prawicowej partii VOX, wraz ze wzrostem przemocy ulicznej na tle rasistowskim i homofobicznym, jak również rosnącym rasizmem instytucjonalnym. Z tych i wielu innych powodów, Jedność Przeciwko Faszyzmowi i Rasizmowi w Katalonii (UCFR.cat) pragnie po raz kolejny wziąć udział w tym niezmiernie ważnym globalnym dniu akcji. No Passaran!!!”.

Tino Gwenyaya, Kampania Solidarnościowa Na Rzecz Zezwolenia Na Odstępstwo dla Zimbabwe (ZEP Solidarity), RPA:

„Kampania Solidarnościowa Na Rzecz Zezwolenia Na Odstępstwo dla Zimbabwe w Republice Południowej Afryki opiera się na dostrzeżeniu ciągłego rozprzestrzeniania się rasistowskich, ksenofobicznych i faszystowskich prądów na całym świecie. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zorganizować międzynarodową solidarność i działania przeciwko takim prądom, kiedy i gdziekolwiek mogą się one pojawić. Międzynarodowy dzień akcji wyznaczony na 19 marca 2022 r. jest ważną okazją, aby pokazać, że walka z ksenofobią, rasizmem i faszyzmem, aby odnieść sukces, musi być koniecznie prowadzona na skalę międzynarodową. Kampania ZEP Solidarity również weźmie udział w demonstracjach i dlatego zaprasza swoich solidarnościowych partnerów do przyłączenia się do planowanych działań”.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: