Irkçılığa Karşı Dünya koalisyonu tüm dünyada ırkçılık karşıtlarını mücadeleye çağırıyor. : #WorldAgainstRacism, 20/03/2021

20 Mart 2021 BM Irkçılıkla Mücadele Günü hakkında bir çağrı

Irkçılığa, İslamofobiye ve antisemitizmin tüm biçimlerine karşı birleş! Faşizmin yükselişine karşı birleşelim!

20 Mart 2021 Cumartesi günü Birleşmiş Milletler’in kabul ettiği ırkçılık karşıtı günde dünya çapında protestolar için bir araya geleceğiz. Birçok ülkede #WorldAgainstRacism hashtagiyle etkinlikler yapılacak. Etkinlikler, göçmenleri ve azınlıkları günah keçisi ilan eden ırkçılığa karşı ve #Siyahlarınhayatıönemlidir hareketiyle dayanışma halinde örgütlenecek. Irkçılık karşıtları bölünmeye karşı birliğimiz öneminin altını çizecekler ve ırkçı popülizm, aşırı sağ ve faşizme karşı bir arada durmamızın önemini vurgulayacaklar.

Hükümetlerin kendi halklarını korumakta yetersiz kalması ve büyük bir ekonomik çöküşün ortaya çıkmak üzere olan etkisiyle beraber Covid-19 salgını en tiksindirici ırkçılık şekillerinin gelişme alanı bulabileceği bir durum ortaya çıkarttı. Virüsün BAME (Siyah, Asyalı, Azınlık, Etnik) halklar üzerindeki orantısız etkisi ki bu ölüm oranlarının bu gruplarda belirgin bir şekilde artmasıyla açığa çıkmıştır, salgın döneminin en önemli özelliği oldu.

Covid’in yayılımı nedeniyle mülteci kampları birer ölüm tuzağı haline geldi.

Buna paralel olarak Siyahların Hayatı Önemlidir hareketi toplumda kurumsal ırkçılığın ne kadar derinlere işlediğini ortaya koydu ve karşılığında küresel bir ırkçılık karşıtı hareketin şekillenmesine neden oldu. ABD’deki eylemler bugüne kadar örgütlenen en büyük ırkçılık karşıtı hareket oldu, dünyaya yayıldı ve Kasım’daki ABD seçimlerinde Trump’ın yenilgisinde belirleyici oldu.

Bazı ülkelerde faşist ve aşırı sağ parti ve örgütlenmeler koronayı reddedenler bir harelet oluşturmaya çalıştı. Komplo teorileri, anti semitik ve ırkçı önyargılar bu çevrelerin yakıtı oldu.

Yunanistan’da faşist Altın Şafak örgütünün yenilgisi ve cezalandırılmasıyla ve Avusturya’da, FPO’nun oylarında belirgin bir düşüş ırkçılığa, faşizme ve aşırı sağa karşıtı hareketlerin faşist tehdidi geriletmek için en önemli anahtar olduğunu gösterdi. Irkçılığı ve faşizmi yenmenin yolu kitlesel, geniş ve birleşik kampanyalarla ırkçılık, faşizm ve aşırı sağı teşhir etmekten geçiyor.

20 Mart 2021’de dünya çapında (sosyal mesafeye uyarak) birçok gösteri ve diğer protesto eylemleri planlıyoruz.

Bugün ırkçılığa, İslamofobi’ye, antisemitizmin bütün biçimlerine ve faşist hareketlere karşı birleşik mücadeleleri inşa etmek yaşamsal bir öneme sahip!

World Against Racism/Irkçılığa Karşı Dünya

Şimdiye kadar imzacı olan hareketler

#20M2021

%d bloggers like this: