Świat zjednoczony przeciw rasizmowi i faszyzmowi!

Wezwanie do organizacji 16 marca 2019 r. na całym świecie marszów przeciwko rasizmowi i faszyzmowi w ramach obchodów ONZ-owskiego dnia walki z rasizmem

Nasze wezwanie kierujemy w obliczu obserwowanego na całym świecie niepokojącego nasilenia się rasizmu i wzrostu w siłę skrajnej prawicy.

Skrajnie prawicowe partie odnoszą sukcesy wyborcze, a nawet wchodzą do rządów. Nienawiść do imigrantów, muzułmanów, kobiet, osób LGBT+, ludzi czarnoskórych oraz pochodzących ze społeczności autochtonicznych, przeciwników ideologicznych, uosabiają prezydenci dwóch największych krajów Ameryk Północnej i Południowej: Donald Trump w USA i Jair Bolsonaro w Brazylii.

Ruchy faszystowskie stosują przemoc na ulicach w coraz to nowych miejscach.

Wzrost rasizmu o podłożu antyimigranckim stanowi paliwo dla innych form rasizmu. Antysemityzm, który powinien był zniknąć na zawsze po Holokauście, odradza się ze strasznymi skutkami takimi, jak atak na synagogę w Pittsburghu.

Głównymi ofiarami Holokaustu byli także Romowie. Tymczasem ataki na tę grupę stały się częścią oficjalnej polityki niektórych europejskich rządów. Powszechna jest także islamofobia.

Z coraz większą agresją spotykają się szczególnie muzułmanki noszące hidżab.

Nasilenie rasizmu i wzrost w siłę skrajnej prawicy stanowi poważne zagrożenie dla zdecydowanej większości społeczeństwa. Nigdy nie uda nam się rozwiązać problemów społecznych, z którymi się zmagamy, jeżeli nie obronimy jedności zwykłych ludzi w obliczu prób podzielenia nas przez rasistów i faszystów.

Z okazji ONZ-owskiego dnia walki z rasizmem w marcu 2018 r. odbyły się marsze i inne wydarzenia w takich krajach, jak Australia, Austria, Brytania, Cypr, Dania, Francja, Grecja, Holandia, Irlandia, Kanada, Korea Południowa, Niemcy, Państwo Hiszpańskie, Polska i Turcja.

Sytuacja obecnie jest nawet poważniejsza. Potrzebujemy większej mobilizacji – na miarę 250-tysięcznego marszu #Unteilbar (niepodzielnych) w październiku, w Berlinie, ćwierci miliona demonstrujących przeciwko Trumpowi w lipcu, w Londynie, oporu w Brazylii, marszów i protestów w Wiedniu, skutecznej walki ze Złotym Świtem, która zmusiła go do odwrotu.

Potrzebujemy szerokiego ruchu, który będzie kontynuować i rozwijać tę pracę. Jest nas większość. Możemy wygrać!

Dlatego też apelujemy o zjednoczenie sił i mobilizację przeciwko rasizmowi i skrajnej prawicy 16 marca 2019 r. z okazji ONZ-owskiego dnia walki z rasizmem.

Organizując się lokalnie i globalnie na potrzeby protestu, możemy i powinniśmy wzmacniać łączące nas więzi. Sprawmy, aby ten dzień był krokiem przybliżającym nas do zwycięstwa we wspólnej walce z nienawiścią oraz sukcesu w budowaniu jedności w różnorodności.

Świat zjednoczony przeciw rasizmowi i faszyzmowi!

Initial signatures:

KEERFA (United Movement Against Racism and the Fascist Threat, Greece)

Stand Up To Racism (Great Britain)

UCFR (Unity Against Fascism and Racism, Catalonia)

Comité 21 Maart (Netherlands)

Fællesinitiativet mod racisme og diskrimination (United against racism and discrimination, Denmark)

DurDe (Say no to racism and nationalism, Turkey)

Aufstehen gegen Rassismus (Stand Up Against Racism, Germany)

Ongi Etorri Errefuxiatuak (Refugees Welcome coalition, Bizkaia, Basque Country)

United Against Racism (Ireland)

Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi (United Against Racism, Poland)

United Against Racism and Fascism – NYC, USA

Plattform für eine menschliche Asylpolitik (Platform for a humane asylum policy, Austria)

D.C. United Against Hate (Washington DC, USA)

%d bloggers like this: