18 marca – międzynarodowa jedność przeciw rasizmowi i skrajnej prawicy · #WorldAgainstRacism

Deklaracja dotycząca ONZ-owskiego Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem – 18 marca 2023 r.

Demonstrujmy za światem bez rasizmu #WorldAgainstRacism, 18/03/2023

W sobotę, 18 marca wyjdziemy na ulicę w ramach międzynarodowego dnia masowych protestów przeciwko rasizmowi i faszyzmowi.

W obliczu narastającego kryzysu gospodarczego rządy posługują się rasizmem, by zgodnie z zasadą „dziel i rządź” neutralizować sprzeciw wobec ich polityki. Uchodźcy i migranci odgrywają w tym scenariuszu rolę kozła ofiarnego. Na całym świecie obserwujemy wzrost islamofobii, antysemityzmu, sinofobii, a także rasizmu wymierzonego w społeczność romską i osoby pochodzące z Azji Południowo-Wschodniej.

Rządy zaprzeczają istnieniu rasizmu o charakterze instytucjonalnym i ignorują jego brutalny charakter, obnażony niedawno przez międzynarodowy ruch Black Lives Matter.

Uchodźcy umierają tysiącami na szlakach lądowych i morskich, blokowani przez FRONTEX w Europie i jego odpowiedniki w innych częściach świata. Wszelkiego rodzaju bariery i pushbacki oznaczają, że prawo do azylu dla uchodźców i legalizacji pobytu imigrantów zostało poważnie podważone przez rządy, łamiące tym samym prawo międzynarodowe. Tysiące cierpią z powodu uwięzienia w ośrodkach detencyjnych i izolacji w obozach poza miastami, na wyspach Morza Egejskiego lub na pustyniach Afryki. Tylko w dniu 24 czerwca 77 osób zostało zabitych podczas próby przekroczenia granicy w Melili, w akcji prowadzonej na terytorium UE przez hiszpańskie i marokańskie siły bezpieczeństwa. Wbrew temu państwowemu rasizmowi żądamy bezpiecznych szlaków, azylu i dokumentów dla uchodźców i migrantów.

Systematyczne stosowanie rasizmu przez państwa poszerzyło przestrzeń dla działalności rasistowskiej i faszystowskiej prawicy: Zgromadzenia Narodowego Marine Le Pen we Francji, Szwedzkich Demokratów, a przede wszystkim Giorgii Meloni i Braci Włochów, którzy zdobyli władzę we Włoszech.

Jednak możliwa jest masowa opozycja wobec zagrożenia rasizmem i faszyzmem. Meloni została powstrzymana przez ruch solidarności, gdy próbowała zapobiec wysiadaniu na ląd uchodźców we włoskich portach, w Grecji liderzy neonazistowskiego Złotego Świtu są w więzieniu, jest też wiele innych tego przykładów.

W obliczu ogromnego międzynarodowego kryzysu związanego z rosnącymi kosztami utrzymania musimy sprzeciwiać się rasizmowi, polityce „dziel i rządź” oraz pochodowi rasistowskiej i faszystowskiej prawicy.

Pora na mobilizację antyrasistowskiej większości. Musimy wspólnie wystąpić przeciw rasizmowi i faszyzmowi.

Podpisane pod niniejszym oświadczeniem organizacje wzywają do mobilizacji w ramach dnia protestów przeciwko rasizmowi i faszyzmowi w sobotę 18 marca 2023 – z okazji ogłoszonego przez ONZ dnia walki z rasizmem upamiętniającego masakrę młodych ludzi, którzy w 1960 roku stanęli do walki z systemem apartheidu w RPA.

Widzimy się na ulicach – #RefugeesWelcome #NeverAgain #WorldAgainstRacism

#18M2023

%d bloggers like this: